Триває перший тур Всеукраїнського конкурсу "Річкова брама тисячолітнього Києва". З'явились зміни в умовах для розширення можливостей бажаючих.

Триває перший тур Всеукраїнського конкурсу "Річкова брама тисячолітнього Києва". З'явились зміни в умовах для розширення можливостей бажаючих.

Сьомого листопада 2018 року в Києві стартував Всеукраїнський конкурс на кращу ідею створення історико-культурного, туристичного центру «Річкова брама тисячолітнього Києва» на Поштовій площі. З моменту старту організаторами конкурсу проведено дві зустрічі з конкурсантами та всіма бажаючими на двох локаціях - 15 листопада у Будинку архітектора на вул. Б.Грінченка   та 20 листопада у літературно-артистичному клубі "Художники.Літератори. Артисти.Музиканти" . Спілкування з учасниками зустрічей та широке поширення запрошення до участі в конкурсі серед вищих навчальних закладів України стали підгрунтям до внесення змін організаторами у терміни проведення, збільшення періоду реєстрації бажаючих участі в конкурсі та з'явились відповідні зміни у графіку подальшого його проведення.

Отже організаторами внесено наступні зміни у терміни проведення конкурсу:

01.11.2018 оголошення І-го туру конкурсу.

07.11.2018 старт І-го туру, реєстрація учасників до 12.12.2018, надсилання конкурсного завдання і вихідних даних учасникам.

27.11 та 4. 12. 2018 р. з 18.30 до 20.00 працює Speak-room для учасників конкурсу у Білій залі Будинку архітектора (ознайомлення учасників з конкурсу з додатковими проектними матеріалами на місці, а також надання відповідей на їх запитання).

19.12.2018 завершення прийому конкурсних пропозицій від учасників І туру.

25.12.2018 Підведення підсумків та оголошення переможців І-го туру.

10.01.2019 старт  ІІ-го туру, реєстрація учасників, надсилання конкурсного завдання і вихідних даних учасникам .

24.04.2019 завершення прийому конкурсних пропозицій.

14.05. 2019 підведення підсумків ІІ-го туру та вручення премії.

11.05.2019 - 24.05.2019  виставка конкурсних проектів  в Національній спілці архітекторів України, вул. Б.Грінченка,7 , м. Київ

Мова проведення конкурсу українська. Реєстрація для участі у першому турі конкурсу за посиланням: https://goo.gl/forms/7CyElzk9mP2hIGYp1. З питань участі можна також звертатися: 
☎+38050 2201921, +38066 2501210 . 
📧 nationalcompetition2018@gmal.com

Про витоки ідеї конкурсу:

Варто відзначити про те, що ж стало підгрунтям виникнення самої ініціативи конкурсу на кращу ідею створення історико-культурного, туристичного центру "Річкова брама тисячолітнього Києва" (хештег у соцмережах #РічковаБрамаКиєва).

Ініціаторами конкурсу "Річкова брама Києва" стали окремі громадські об'єднання, з низки організацій, які з 20 червня цього року цілодобово активно наполягають на створенні у підземному просторі Поштової площі музею, який би гідно презентував археологічні об'єкти відкритого тут середньовічного кварталу, суспільні цінності, містобудівний розвиток, міжнародні відносини та традиції стародавнього Києва - Центр Середньовічного Міста. Це перша мирна цілодобова акція протесту в Столиці тривалістю вже 159-ть діб, учасники якої прагнуть не хліба насущного, а якісного дослідження та музеєфікації виявлених у підземному просторі залишків припортового кварталу і створення сучасного музейно-дослідницького закладу.

Питання відбору найкращого рішення для сучасного музею у підземному просторі Поштової площі покладається на проведення відповідного Міжнародного архітектурного конкурсу, для котрого передбачено бюджетне фінансування завдяки активній підтримці киянами проекту бюджету участі у 2017 року, а необхідність організації та проведення саме міжнародного конкурсу підтверджена рішенням 21 червня 2018 року Київської міської ради. Але старт такого професійного змагання залежить від багатьох чинників: необхідності завершення вивчення пам'ятки археології, яка вже рекомендована до національного значення, розробки археологічної складової концепції музеєфікації, яка має стати основою програмного завдання міжнародного конкурсу. Ну і самим актуальним є створення юридичної особи - музею, який стане замовником всіх досліджень, експериментів та відбору методики консервації, організаційних, архітектурних, будівельних процесів пов'язаних зі створенням музейного закладу тощо. Зрозуміло, що кияни наполягають на прозорості та публічності всіх вказаних подій та результатів. Тим паче що з минулого року припинені будь- які практичні процеси в цьому напрямку і ми всі стали свідками гучних заяв та політичних ігор на темі музею та історичного контексту і разом з тим повної відсутності дій з контролю збереження, досліджень та музеєфікації пам'ятки. Вказаний міжнародний конкурс на кращий ескізний проект музею не можливий без з'ясування в повній мірі його археологічної складової та концептуального підгрунтя. 

Між тим щодня недобудовану площу відвідують як рекреаційну територію сотні, а влітку тисячі киян та гостей Столиці. Щоденні спостереження за простором та численні спілкування з відвідувачами, натурний аналіз всіх складових цього публічного простору виявили низку принципових завдань без задоволення яких, навіть у разі завершення будівельних робіт, цей простір площі залишиться незручним та нецікавим. Але ж варто замислитись: якою була одвічна функція цього місця, чим сьогодні вигідно вирізняється Поштова площа серед інших в історичному центрі Києва, які можливості є для виявлення в сучасному просторі площі існуючих на ній пам'яток архітектури, археології, що додає площа для розвитку туристичного потенціалу Столиці? Ініціатори конкурсу впевнені, що схована в сучасному бетоні стародавня прибережна територія з середньовічним кварталом повинна відродити статус справжньої вітальні міста, неповторної річкової брами, що багато століть зустрічала і відряджала гостей. Щоденні детальні спостереження площі і опитування відвідувачів підказують, що цей публічний простір вартий більшої уваги з точки зору облаштування її широких функціональних можливостей, більшої наповненості комфортом та інформаційним супроводом про різнопланові можливості простору середмістя, що відкриваються звідси. 

Отже конкурс "Річкова брама тисячолітнього Києва" - це не про підземний музей, а про простір Поштової площі, який належить нам всім, і важливо широко долучити українців, киян до висловлення їхніх ідей про те яким він має бути. Долучайтеся!