Стартував Всеукраїнський конкурс «Річкова брама тисячолітнього Києва». Опубліковано Програму та умови.

Стартував Всеукраїнський конкурс «Річкова брама тисячолітнього Києва». Опубліковано Програму та умови.

У середу, 7 листопада, о 10:00 в Українському кризовому медіа-центрі відбулася прес-конференція, присвячена оголошенню старту всеукраїнського конкурсу на кращу концепцію «Річкова брама тисячолітнього Києва» на Поштовій площі.

У зв’язку з тим, що Київрада підтримала рішення, які сприяють створенню музею замість торгівельного центру на Поштовій площі, громадсько-експертне середовище столиці оголосило архітектурно-дизайнерський конкурс на концепцію історико-культурного, туристичного центру «Річкова брама тисячолітнього Києва» у публічному просторі самої площі. Очікується, що конкурс сприятиме перетворенню існуючого публічного простору площі на комфортний культурний центр, який сповна розкриє різноманіття туристичного ресурсу стародавньої прибережної частини Києва.

Під час прес-конференції організатори розповіли про виникнення ініціативи, оприлюднили програму та умови конкурсу.
Оголошення конкурсу опубліковано 1 листопада 2018 р. за посиланням -
http://savekyiv.info/richkova-brama-kiyeva/7-listopada-2018-roku-startuye-vseukrainskiy-konkurs-richkova-brama-tisyacholitnogo-kiyeva

До участі в заході були запрошені вітчизняні ЗМІ та ініціатори і члени журі конкурсу, зокрема:
-представник ГО "Громада Андріївський узвіз" Віталій Білецький
-представник НСАУ Олександр Барановський
-дійсний член ІКОМОС Рутковська Ольга
- експерт туристичної галузі, засновник Чорнобиль Тур Ярослав Ємельяненко
-драматург Олександр Ягольник
-представник БФ "Місія миру" Петро Михайленко
-експерт з туризму Катерина Дідковська

 

Програма та умови всеукраїнського конкурсу на кращу концепцію

«Річкова брама тисячолітнього Києва» на Поштовій площі в м.Києві

І.Програма конкурсу

1. Загальні положення

1.1. Архітектурно-дизайнерський конкурс на концепцію історико-культурного, туристичного центру «Річкова брама тисячолітнього Києва» (далі – Конкурс) є всеукраїнським відкритим конкурсом. Мова конкурсу - українська

1.2. Замовник конкурсу: ГО «Громада Андріївський Узвіз», nationalcompetition2018@gmal.com, +38(066)2501012;+38(096)5718097

За підтримки: Національна спілка архітекторів України, вул. Б.Грінченка,7 , м. Київ, 01001, вул.Б.Грінченка, 7

ВГО «Коаліція учасників Помаранчевої Революції», БФ «Місія миру».

1.3  Мета конкурсу –  Реабілітація широкого пізнавального потенціалу Поштової площі, створення комфортного публічного простору та розкриття різноманіття туристичного ресурсу стародавньої прибережної частини м. Києва.  

1.4. Особливістю реалізації цієї мети є забезпечення участі громади у просторовому плануванні публічних просторів в історичному центрі Столиці, базування професійної розробки концепції на найкращій ідеї, запропонованій будь-яким мешканець України, який поділяє безумовну цінність національної історії та культури та прагне комфортних і цікавих умов відпочинку в історичному середмісті Києва.

1.5. Конкурс на концепцію історико-культурного, туристичного центру «Річкова брама тисячолітнього Києва» проводиться у два тури: 1-й тур – конкурс ідей, 2-й тур – конкурс проектних пропозицій.

2. Наявна проблематика.

Сучасна Поштова площа є не лише транспортним вузлом, що перебуває вже кілька років в стані реконструкції, а і вже функціонуючим публічним простором. У площі є можливість безпосередніх пішохідних зв’язків з набережною Дніпра та пішохідною зоною під дніпровськими схилами, яка веде до Колони Магдебурзького права. Безпосередньо від Поштової площі бере свій початок Набережне шосе і вулиця Петра Сагайдачного, поряд з площею починається територія Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ» та міститься нижня станція фунікулеру.

Наразі від 2012 р. Поштова площа є незавершеним об’єктом будівництва, як в частині несучих конструкцій підземного простору, де в перспективі буде створений музей, так і не забезпечена комфортним сполученням з мережею громадського транспорту та інженерних комунікацій. Для комфортного використання площі та відпочинку на ній умови не передбачені.

Найбільш важливою складовою частиною простору є непересічні об’єкти культурного надбання Столиці -- дві пам’ятки архітектури: Поштова станція (1854 р., національного значення) та Річковий вокзал (1956 р., місцевого значення); пам’ятка археології – «Ділянка прибережного міського кварталу середньовічного Києва» (ХІ-ХІХ ст.ст., рекомендована до національного значення). Однак, пам’ятки перебувають у занедбаному стані, жодних системних заходів з реабілітації їхнього фізичного та історико-культурного потенціалу не ведеться, повністю відсутнє інформаційне ознакування про його наявність у просторі площі.

В останні десятиліття втрачена ведуча функція площі як основного виходу Столиці до Славутича. В широкому сенсі не використовується туристичний, економічний потенціал найбільшої ріки нашої країни, а річковий фасад Києва не має явного акцентування на значенні Поштової площі як прибережної міської вітальні. Практично відсутня система туристичних маршрутів стародавнього Києва (пішохідних, велосипедних, громадського транспорту, річкових), які актуально розпочинати з Поштової площі і долучити до «золотого кола» Старокиївської частини: площ Михайлівської, Софійської, Контрактової з поєднуючими їх вулицями, та доповнити цікавими супутніми туристичними продуктами та послугами.

Для виявлення найкращої і неформалізованої ідеї актуальним вбачається долучення широкого загалу, українців, киян, широких верств населення до надання в конкурсному форматі власних ідей про можливі варіанти реабілітації цього унікального простору.

2.1.Очікувані результати конкурсу:

  • Реабілітація пізнавального ресурсу та створення комфортного публічного простору на унікальній історичній території– давньокиївської гавані,
  • Актуалізація цінностей пам’яток культурної спадщини узбережної частини Києва та Поштової площі - пам’ятки археології «Ділянка прибережного міського кварталу середньовічного Києва», Річкового вокзалу, Поштової станції тощо.
  • Меморіалізація визначних національної діячів історичної та археологічної науки (ХІХ-ХХ ст.), які сприяли розширенню знань про стародавній Київ.
  • Розкриття додаткового туристичного ресурсу та розвиток нових туристичних маршрутів, продуктів,
  • Забезпечення зручних умов для відвідувачів публічного простору (без капітального будівництва) та пріоритету культурних, пізнавальних пропозицій для кожного сезону року на Поштовій площі.

3. Вимоги до проектів конкурсу

Критерії оцінки найкращої ідеї, проектної пропозиції базуються на засадах:

3.1.Технологічності – використання в реабілітації простору найсучасніших технологічних досягнень.

3.2.Екологічності – застосування екологічних матеріалів для облаштування місць відпочинку, методів упорядкування території визначеної завданням.

3.3.Енергоефективності – застосування сучасних методів, приладів, устаткування в оснащені простору.

3.4.Безпечності рішень з облаштування функціонального зонування, конструкцій, туристичних маршрутів, інформаційного ознакування, комунікацій публічного простору.

3.5.Можливості реалізації.

ІІ. Умови всеукраїнського конкурсу

«Річкова брама тисячолітнього Києва»

1. Учасники Конкурсу.

1.1. До участі в конкурсі запрошуються атестовані в Україні архітектори та інженери, а також авторські колективи, в складі яких є принаймні один атестований архітектор.

1.2. Участь в конкурсі безкоштовна. Віковий ценз не встановлюється. Організатори проводять реєстрацію учасників конкурсів на основі їх заповнених заявок. Учасники мають можливість надати приклади своїх проектних робіт та реалізованих об’єктів.

1.3. Учасниками конкурсів не можуть бути члени журі, відповідальний секретар конкурсу, їхні близькі родичі, особи, які готували конкурсну документацію.

1.4. Учасники, заявляючи про свою участь в конкурсах, тим самим приймають його умови і вимоги, а також згодні з тим, що оцінка журі є остаточною і оскарженню не підлягає.

2. Форма подачі заявок та конкурсних пропозицій

2.1.Після оголошення конкурсу 01.11.2018 учасники до 20.11.2018 року надають письмову заявку щодо участі у конкурсі https://goo.gl/forms/59gdyFxbHPO9Cqy92, та одержують у організатора конкурсну документацію та вихідні дані для проектування.

2.2. З питань подачі заявок на участь звертатись: ☎+38050 2201921, +38066 2501210 📧 nationalcompetition2018@gmal.com

2.3.Конкурсні пропозиції автор/авторський колектив надсилає на електронну адресу Організатора конкурсу: nationalcompetition2018@gmal.com

3. Вимоги до оформлення конкурсних робіт  

3.1.Склад проекту .

3.1.1 Для 1-го туру: Пропозиції надаються у текстовій формі, об’єм до 3,6 тис. знаків, . Для повноти представлення ідеї можливе долучення зображень в PDF (зображення - 200 DPI).

3.1.2. Для 2-го туру: Фотографії та графічні зображення, що дають вичерпне уявлення про територію проектування та її оточення.

3.1.3. Архітектурно-дизайнерські рішення, що передбачені концепцією, мають бути представлені на архітектурних кресленнях (плани, розгортки, фасади, тривимірні зображення, розрізи), що дають повне уявлення про їх художньо-об’ємне вирішення. Пояснювальна записка має описувати, крім концептуальних рішень щодо туристичного потенціалу, функціонального зонування території, принципових напрямків пішохідних потоків, місцезнаходження окремих елементів та систем опорядження публічного простору, принципові конструктивні рішення елементів устаткування, використовувані матеріали і технології – об’єм до 5 тис знаків.

3.2. Інформація про авторів (прізвище, ім'я, по батькові, адреса, телефон, е-mail, сайт, освіта, № сертифіката архітектора, місце роботи) має бути вкладена в закритий конверт з девізом.

3.3. Конкурсні матеріали компонуються на одному планшеті вертикального формату розміром 900 х 1200 мм. Друк планшетів здійснюють учасники конкурсу. Компоновка планшетів вертикальна. Планшет також надсилається організаторам в електронному вигляді в форматі PDF (зображення - 200 DPI). Додатково учасник надає презентацію з 8-10 слайдів для розміщення на ФБ-сторінці конкурсу.

3.4. Проекти подаються під девізом у формі шестизначного числа. Цей же девіз має бути зазначений на закритому конверті з відомостями про авторський колектив.

3.5. Девіз з шестизначного числа проставляється шрифтом Arial кеглем 72 в правому верхньому кутку білої смуги шириною 60 мм, у верхній частині планшету.

3.6. Проекти подаються без зазначення авторства або позначок, за допомогою яких можна визначити авторів.

3.7. Форма планшета та приблизна схема розташування на ньому зображень – в Додатку

4. Нагороди конкурсу

4.1. Для переможців конкурсу передбачені такі нагороди:

І-ий тур. Почесні нагороди та нагороди від партнерів

ІІ-ий тур. Одна перша нагорода – 15 тис грн.

4.2. Переможці конкурсу проектних концепцій також отримують дипломи та цінні подарунки від партнерів конкурсу.

5. Журі

5.1. Журі визначається Замовниками конкурсу з провідних архітекторів, профільних фахівців і організаторів в кількості не менше 7 осіб.

5.1.1. І-го туру.

Журі І-го туру складається з професійних істориків, археологів, архітекторів, експертів, публічних та громадських діячів.

Склад:

Олійник Олена, архітектор, віце-президент Національної спілки архітекторів

Чудновський Юрій, архітектор, експерт проектів Евросоюзу в Україні, "Foundation for future"

Руденко Сергій, експерт з пам’яткознавства та музеєзнавства КНУКіМ

Гріза Віктор, засл.прац.культ., кн.і.н., ГО "MUSEUM SIKOR SKY

Алфьоров Олександр, історик, кн.і.н, громадський діяч, Інститут історії НАНУ

Ягольник Олександр, продюсер, композитор, поет, драматург

Ємельяненко Ярослав, експерт туристичного бізнесу, Чорнобиль Тур

Богдан Логвиненко, письменник, громадський діяч, автор проекту Ukrainer

Казимірський Владислав, архітектор ландшафтного дизайну, кн.геогр.н. КНУБА

5.1.2. Склад журі ІІ-го туру може бути уточнений да доповнений.

5.2. Журі обирає зі свого складу голову журі.

5.3. Рішення журі приймається шляхом голосування по кожному конкурсному проекту. Рішення приймається більшістю голосів і є остаточними. При рівній кількості голосів голос голови журі є вирішальним.

6. Критерії оцінювання проектів

6.1.1. Професійна грамотність, відповідність засадам сталого розвитку та засадам енергоефективності.

6.2.Містобудівна, функціональна, конструктивна і художньо-образна ясність; відповідність меті та вимогам конкурсу.

6.3.Оригінальність і новизна ідей, пропозиція доцільних технічних рішень, сучасних технологій у всіх елементах території.

6.4.Економічна обґрунтованість прийнятих архітектурних та інженерних рішень.

7. Оціка результатів та завдання 2-го туру.

7.1.Попередня експертиза конкурсних пропозицій І-го туру проводиться експертами конкурсу, зі складу експертної групи погодженої головою журі. 

7.2.В експертних висновках, які підписуються всіма експертами, дається оцінка позитивних якостей і недоліків кожної конкурсної пропозиції, а також можуть бути надані рекомендації щодо присудження премій..

7.3.Найкраща пропозиція є основою завдання ІІ-го туру конкурсу. 

8. Порядок ознайомлення учасників конкурсу з конкурсною документацією, надання відповідей на запитання.

8.1 Конкурсна документація складається із цього Конкурсного завдання з вимогами до пропозицій та додатків вихідних даних (містобудівні обмеження, історичні відомості, ілюстрації, копія генерального плану Поштової площі), порядків конкурсу.

8.2 Оголошення про проведення конкурсу публікується на офіційному веб-сайті замовника конкурсу http://savekyiv.info/

8.3 Вихідні дані на проектування завантажуються учасниками конкурсу самостійно з веб-адреси, яку надсилає замовник конкурсу зареєстрованим учасникам на їхню електронну адресу.

8.4 Листування та надання відповідей на запитання учасників відбувається з офіційного e-mail конкурсу nationalcompetition2018@gmal.com шляхом розсилання всім учасникам конкурсу щодо кожного отриманого від учасників конкурсу запитання та кожної підготовленої відповіді.

9. Порядок приймання конкурсних проектів.

Конкурсні проекти подаються в електронному вигляді на офіційний e-mail конкурсу: nationalcompetition2018@gmal.com до 18:00 за київським часом (GMT+02:00):

І-го туру до 20 листопада 2018 року;

ІІ-го туру до 20 березня 2019 р..

У випадку надсилання конкурсного проекту електронною поштою на офіційний e-mail конкурсу при великому обсязі файлів конкурсні матеріали в цифровому вигляді запаковуються в zip-файл та пересилаються через файлообміннік

Конкурсні проекти, подані після закінчення терміну подачі проектів, до участі в конкурсі не допускаються. Такі конкурсні проекти можуть бути допущені до виставки конкурсних проектів з позначкою "поза конкурсом" за рішенням Журі конкурсу.

10. Експерти конкурсу. Порядок роботи експертів.

Замовник конкурсу запрошує експертів в галузі архітектури, ландшафтної архітектури, історії, археології, екології, гідрології тощо до співпраці в організації та проведенні конкурсу.

Функції експертів конкурсу: інформаційна підтримка конкурсу з метою залучення до участі в конкурсі провідних спеціалістів в галузі ландшафту та архітектури та інших спеціалістів для формування мультидисциплінарних команд, участь у формуванні вихідних даних на проектування, участь в публічних заходах конкурсу, проведення попередньої експертизи поданих конкурсних проектів, консультування учасників конкурсу в рамках свого фаху.

Експерти конкурсу не можуть брати участь в конкурсі в якості його учасників.

Склад групи експертів конкурсу погоджується з головою Журі конкурсу і затверджується рішенням замовника конкурсу.

11. Порядок роботи Журі та підбиття підсумків конкурсу.

До складу журі не можуть входити особи, які в зв'язку з виконанням трудових обов'язків безпосередньо підпорядковані і підконтрольні один одному. Голова журі та його заступники обираються на першому засіданні журі шляхом таємного голосування простою більшістю голосів. Відповідальний секретар конкурсу одночасно є секретарем журі і бере участь у його засіданнях без права голосу.

Усі члени журі мають у письмовій формі погодити Програму і Умови конкурсу. Члени журі не можуть залучатися до участі в подальшій роботі над премійованим проектом.

Члени журі мають бути присутні на всіх засіданнях журі протягом всього часу. Журі бере до уваги думку присутніх на засіданні журі членів журі. Рішення приймають ті члени журі, які присутні на засіданні. Позиція членів журі, які відсутні на засіданні, не враховується.

Перед розглядом конкурсних проектів журі виключає з їх складу матеріали, не обумовлені Програмою і Умовами конкурсу.

Журі не розглядає проекти:

відправлені або подані після закінчення встановленого терміну;

анонімність яких була свідомо порушена;

такі, що не відповідають вимогам цієї Програми та Умов конкурсу.

Такі проекти можуть бути рішенням журі допущені до участі у виставці конкурсних проектів з позначкою "Поза конкурсом".

Конкурс вважається таким, що відбувся, якщо на нього подано не менше трьох конкурсних проектів, з яких хоча б одному журі вважає за можливе присудити премію.

Засідання журі проводиться і вважається правоможним за умови участі у ньому не менше двох третин складу журі.

Прийняття рішення здійснюється за процедурою, визначеною чинним законодавством України.

Члени журі не мають права розголошувати будь-які відомості, пов'язані з розглядом проектів і присудженням премій.

Рішення журі є остаточним і не може бути змінено, в тому числі й замовником конкурсу.

Підсумки конкурсу оформлюються:

протоколом про підсумки конкурсу, який містить оцінку конкурсних проектів та рекомендації щодо їх використання, обґрунтування прийнятого рішення або причин відхилення конкурсних проектів від розгляду, інші міркування журі. Протокол підписується головою та секретарем журі;

рішенням журі про розподіл премій та інших видів заохочення. Рішення журі підписується усіма його членами, що брали участь у засіданні. Конверти із девізами проектів-переможців розкриваються після підписання рішення журі відповідальним секретарем конкурсу у присутності голови та не менш як двох членів журі.

Підсумки конкурсу протягом місяця після прийняття рішення журі мають бути оприлюднені у тих друкованих засобах масової інформації, в яких було вміщено оголошення про конкурс, а автори, яким присуджено премії або інші види заохочення, протягом цього терміну повідомляються про порядок і місце їх отримання.

12. Нагороди конкурсу

12.1. Для переможців конкурсу передбачені такі нагороди:

І-ий тур. Почесні нагороди та нагороди від партнерів

ІІ-ий тур. Одна перша нагорода – 15 тис грн.

12.2. Переможці конкурсу проектних концепцій також отримують дипломи та цінні подарунки від партнерів конкурсу.

Замовник конкурсу зобов'язаний виплатити премії, передбачені умовами конкурсу. Зміна кількості премій та їх розміру, а також неприсудження першої премії можливі лише за рішенням журі конкурсу у разі, коли кількість поданих на конкурс проектів дорівнює або є меншою від кількості премій. Одна премія не може бути присуджена двом проектам.

В конкурсі можуть бути визначені заохочувальні та додаткові премії за рахунок третіх осіб. Третя особа, яка бажає встановити заохочувальну чи /та додаткову премію, повинна своєчасно, до прийняття рішення журі, повідомити про свій намір голову журі та замовника конкурсу.

13. Експозиційні матеріали

13.1. Після завершення конкурсу експозиційні матеріали стають власністю організаторів і використовуються для проведення виставок та просвітницької роботи.

13.2. Подаючи роботи на конкурс, автор (автори) підтверджують таким чином право організаторів на часткову або повну публікацію або будь-яке інше використання твору, з відповідним посиланням на автора (авторів). При цьому авторське право, згідно із законодавством України, залишається за кожним автором (авторами).

14. Терміни оголошення, прийому робіт та підведення підсумків Конкурсу

01.11.2018 оголошення І-го туру конкурсу.

07.11.2018 старт І-го туру, реєстрація учасників до 20.11.2018, надсилання конкурсного завдання і вихідних даних учасникам.

9.11.2018, 15.11.2018, 22.11.2018 з 17.00 до 20.00 працює Speak-room для учасників конкурсу у Білій залі Будинку архітектора (ознайомлення учасників з конкурсу з додатковими проектними матеріалами на місці, а також надання відповідей на їх запитання).

27.11.2018 завершення прийому конкурсних пропозицій від учасників І туру.

10.12.2018 Підведення підсумків та оголошення переможців І-го туру.

20.12.2018 старт  ІІ-го туру, реєстрація учасників, надсилання конкурсного завдання і вихідних даних учасникам .

20.03.2019 завершення прийому конкурсних пропозицій.

04.04. 2019 підведення підсумків ІІ-го туру та вручення премії.

28.03.2019 - 12.04.2019  виставка конкурсних проектів  в Національній спілці архітекторів України, вул. Б.Грінченка,7 , м. Київ

15. Експозиційні матеріали

15.1. Після завершення конкурсу експозиційні матеріали стають власністю організаторів і використовуються для проведення виставок та просвітницької роботи.

15.2. Подаючи роботи на конкурс, автор (автори) підтверджують таким чином право організаторів на часткову або повну публікацію або будь-яке інше використання твору, з відповідним посиланням на автора (авторів). При цьому авторське право, згідно із законодавством України, залишається за кожним автором (авторами).

З питань участі звертатися: 
☎+38050 2201921, +38066 2501210 . 
📧 nationalcompetition2018@gmal.com