Перша панельна дискусія «МОНЕТИЗАЦІЯ, ЯК СПОСІБ ЗБЕРЕЖЕННЯ СПАДЩИНИ»

Перша панельна дискусія «МОНЕТИЗАЦІЯ, ЯК СПОСІБ ЗБЕРЕЖЕННЯ СПАДЩИНИ»

Друзі, підводячи підсумки Першої панельної дискусії «МОНЕТИЗАЦІЯ ЯК СПОСІБ ЗБЕРЕЖЕННЯ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ», в першу чергу висловлюємо щиру подяку всім хто підтримав нас і приєднався до розгляду запропонованої Громадською лабораторією проблематики!
Перша панельна дискусія розпочала системну роботу Дискусійного клубу Громадської лабораторії над циклом «Культурна спадщина. Повернення в майбутнє».
Базові питання циклу дискусій:

  • Які бар’єри сьогодні існують для монетизації культурного надбання та його ефективного використання ?
  • Вплив та ризик приватних інвестицій у питанні використання нерухомої культурної спадщини?
  • Які умови повинні бути створені на державному рівні для мотивації та залучення приватних інвестицій в об’єкти нерухомої культурної спадщини?
  • В якій мірі існує суспільний запит на монетизацію культурної спадщини?

Що потрібно для того, щоб культурне надбання приносило прибуток?

Обговорення поставлених питань відбулось 9 лютого 2018 р. на прикладі сучасних способів отримання вигід з простору Софійської площі - вітальні величної пам'ятки ЮНЕСКО Софії Київської.
Дискусійний формат унаочнив кілька проблематичних моментів, а саме. Існуючий спосіб використання Софійської площі з 2014 р., як території проведення культурних заходів високого рівня, має низку негативних результатів та системних помилок: 
- Відсутність публічних умов вибору способу використання площі.
- Неузгодженість характеру святкових заходів з ідеологічним контекстом середовища та пам’яткоохоронним обмеженням щодо режиму використання територій безпосередньо прилеглих до ансамблю пам’яток ЮНЕСКО.
- Відсутність публічного звітування про отримані міським бюджетом прибутки від святкових заходів та запланованих з нього видатків на утримання пам’яток зосереджених на Софійській площі.
- Наявний факт шкідливого впливу на пам’ятки «Софії Київської» та інші об’єкти культурної спадщини, зосереджені на площі від підсиленого звуко та вібронавантаження.
- Негативне ставлення мешканців житлових будинків, розташованих на площі.

Активну участь у першому засіданні Дискусійного клубу Громадська лабораторія “Час Надбання” взяли представники Національний заповідник «Софія Київська» (Вячеслав Корнієнко, Надія Молочкова), КНМЦ по охороні, реставрації та використанню памяток (Irina Prokopenko), Центру пам’яткознавства НАНУ (Олена Титова), УТОПІК (Марина Бур'янова) Київської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури (Олег Серов (Oleg Serov)), Міжнародної кооперації «Світ винахідників і творців» (Ігор Ткаченко), Інформаційної платформи візуальної культури Chernozem(Виктор Гриза (Viktor Griza)), ГО «Відродження «КИЄВОПОДІЛ (Владимир Собцов (Vladimir Sobtsov), Алекс хаврат ), ГО «Спадщина предків» (Марина Кучеренко),Національна Спілка Художників України (Віктор Коновал (Viktor Konoval)), Креативна Європа (Anna Turlo).
Завдяки активній і конструктивній співпраці всіх учасників зустрічі ми з вами отримали продуктивні висновки для структурування і моделювання подальшої діяльності Громадської лабораторії.

Очевидні результати першого засідання Дискусійного клубу і Першої панельної дискусії «МОНЕТИЗАЦІЯ ЯК СПОСІБ ЗБЕРЕЖЕННЯ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ»:
1. Рівень перший. Проблеми створені існуючим способом використання Софійської площі з 2014 р., як території проведення культурних заходів високого рівня, потребують розв’язання у форматі конструктивного публічного діалогу з органами місцевого самоврядування, залучення експертного середовища, депутатьського корпусу та проведення додаткових публічних заходів спільно із Національним заповідником «Софія Київська».
2. Рівень другий. В обраному дискусією фокусі просвітницької діяльності Громадська лабораторія «ЧАС НАДБАННЯ» запланувала забезпечити проведення спеціальних експертних семінарів на теми мотивацій та відповідальності залучення приватних інвестицій в об’єкти нерухомої культурної спадщини.
3. Рівень третій. Залучення неурядових громадських об’єднань до моніторингу законодавчих змін та вчасних рефлексій на законодавчі ініціативи.

Наступне засідання Дискусійного клубу Громадської лабораторії «ЧАС НАДБАННЯ» заплановане на 15 лютого 2018 року.
Друга панельна дискусія «МОНЕТИЗАЦІЯ, ЯК СПОСІБ ЗБЕРЕЖЕННЯ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ» присвячена розгляду питання:
Які бар’єри сьогодні існують для монетизації культурного надбання та його ефективного використання ?
Прикладом для дискусійного розгляду обрано ПРОСТІР ПОШТОВОЇ ПЛОЩІ та широко відому пам’ятку археології «Прибережні квартали Середньовічного Києва».

До участі у дискусії передбачено запросити керівництво Управління охорони культурноі спадщини, Міністерство культури України, Департаменту охорони культурної спадщини м.Києва, депутатів Київради, Комісії Громадського бюджету, Центру археології Києва, Департамент містобудування та архітектуриНаціональна Спілка Архітекторів України - НСАУ, громадських об’єднань, які опікуються питанням музеєфікації пам’ятки та всіх бажаючих.

Слідкуйте за нашими анонсами!