Готель «по-київськи».

Готель «по-київськи».

У 2005 р. приватне підприємство «Маркон» почало оформлення оренди земельної ділянки №14-16 на 15-ть років за відповідним рішенням КМР №151/3615 від 06.10.2005 р., під будівництво «Mercure Andreyevskiy Отель Киев». Чим керувалось керівництво місцевого самоуправління дозволяючи будівництво багатоповерхового готелю на території Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ» та на схиілі Замкової гори, що має низку пам’ятко-охоронних статусів ще з радянських часів?  

Справедливе питання. Адже Земельний Кодекс України (п.ґ ст 6) передбачає, що на землях історико-культурного призначення подібна зміна функції відбувається за погодженням Верховної Ради України. Нещодавно в ході одного з судових процесів у зв’язку з цим будівництвом, нами з’ясовано, що така процедура погодження не проводилась.

Небезпечність багаоповерхового будівництва в цій зоні підтверджується зсувами  схилу Замкової гори здавна, останні у 1996 р. та 2017 р., під час яких постраждала забудова та територія приватної ділянки №16. З перших кроків діяльності ПП «Маркон» припустилося низки помилок та порушень і почало свою діяльність з того, що власнику компанії довелось «відбивати» протест Прокуратури м.Києва у 2007 р.  Адже один з бенефіціарів приватного підприємства в цей же період служив у податковій службі. Але керівництво міста протест прокуратури відхилило. Крім прокуратури жваву зацікавленість викликали дії ПП «Маркон» на Узвозі у ЗМІ.

В міській програмі заходів з підготовки до чемпіонату Європи по футболу «Євро – 2012» у 2010 р. (рішення Київради від 15 липня 2010 року N 1273/4711,  серед переліку запланованих до будівництва 3-зіркових готелів (п.8 Програми) можна знайти і готельний комплекс на Андріївському узвозі, 14-16 на 170 місць. Тут передбачена і вартість будівництва 240,87 млн.грн. за позабюджетні кошти і термін робіт 2010-2011 рр. Тобо забудовник мав план завершити будівництво до чемпіонату за власні кошти. Очевидно не судилося. Оскільки в розпорядженні міської адміністрації від 25.05.2012 N 869 «Про рекламно-художнє оформлення будівель, споруд, об'єктів незавершеного будівництва, тимчасових огорож будівельних майданчиків у м. Києві на період підготовки та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу» ПП «Маркон» фігурує серед переліку зобов‘язаних належним чином закрити котлован будівельного майданчику на період проведення спортивного свята. Очевидно саме в цей період на Узвозі з‘явився 5-метровий високий будівельний паркан. Тоді ж на аварійних будинках-пам‘ятках з‘явились тканеві банери, але термін використання останніх був встановлений розпорядженням до 1 вересня 2012 р. (п.1.3 Розпорядження) і зобов‘язання їхнього демонтажу покладались на конкретних юридичнеих осіб, вказаних у додатку до розпорядження.

Далі було ще цікавіше – оскільки підприємство «Маркон» не виконало зобов’язання п.8.4 договору оренди земельної ділянки на Андріївському узвозі,14-16 щодо періоду завершення будівництва готельного комплексу, Головним управлінням земельних ресурсів було підготовлено проект рішення про розірвання договору оренди (справа № А-19947), який на пленарному засіданні 9 сесії КМР від 26 квітня 2012 було знято на доопрацювання. На передодні цього пленарного засідання, 25 квітня 2012 року на вимогу міської влади забудовник надав на розгляд архітектурно-містобудівної ради раніше затверджений проект будівництва готельного комплексу на Узвозі (справа 210-а-09). Як бачимо з титульних аркушів проектної документації, у 2010 р., не зважаючи на статус території відведеної під оренду, жодну зі структур зобов’язаних берегти культурне надбання не бентежили габарити та висотні позначки новобудови. Маємо всі можливі підписи: Управління охорони пам’яток, Головархітектури, Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ», Держкультспадщини. І все таки приводом винесення вже погодженого проекту на архітектурно-містобудівну раду стали ініціатива київської міської влади, архітектурної спільноти професійного колегіального обговорення резонансної ситуації на Андріївському узвозі. В ході цього розгляду була виявлена відсутність в проекті червоних ліній вул. Фролівської, невідповідність державним будівельним нормам організації під’їздів та місць паркування, необгрунтованість занадто великого об’єму відносно площі ділянки та кількості номерів для готелю даної категорії. Оскільки відповідно до чинного на той час Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівна рада вже була позбавлена права прийняття рішень, то забудовник отримав рекомендації: винести на повторний розгляд проектну документацію після врахування всіх зауважень. Повторний розгляд так і не відбувся.

У липні 2012 року орендар знищив зелені насадження на схилі Замкової гори, що є комплексною пам‘яткою природи місцевого значення (природо-заповідний фонд,). За даними Комісії з реорганізації Головного управління екології та охорони природних ресурсів КМДА від серпня 2012 року, у грудні 2009 року постійно діючою комісією з обстеження зелених насаджень м.Києва було проведено обстеження зелених насаджень території орендованої ПП «Маркон» земельної ділянки та складено акт (№1116 від 24.12.2009), погоджений Державним управлінням охорони навколишнього середовища, яким встановлено перелік та кількість зелених насаджень, що знаходились на орендованій ділянці (141 од.) Міська влада вдалась до гучних заяв, про те, що дії забудовника не припустимі. На грубе порушення природоохоронного законодавства оперативно і якісно зрегувала екологічна інспекція та небайдужа громадськість Києва. Водночас міська прокуратура звернулась з позовом до Господарського суду м.Києва щодо розірвання договору оренди, оскільки орендарем були порушені терміни виконання будівництва, заявлені у договорі оренди земельної ділянки (справа №5011-57/6641-2012). Київський апеляційний суд знайшов можливість для відхилення апеляційної скарги прокуратури, посилаючись на те, що відсутність завершеного об’єкту не є підставою для задоволення вимог, а орендар не ухилявся від сплати податків. Окреме питання, як насправді відшкодовується оренда землі на території Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ»?

Події 2012 року на Андріївському узвозі були в топі новин більшості інформаційних ресурсів. Адже починаючи з лютого-березня місяця київська громада консолідувалась через загрозу будівництва торговельно-офісного комплексу «Андріївський Плаза» з прибудованими приміщеннями і підземним паркінгом, проект якого отримав погодження Держкультспадщини у лютому 2012 р., при тому що Андріївський узвіз в цей час вже був пам’яткою містобудування, а 10-16 квітня забудовник ТОВ «Андріївський Плаза» почав підготовчі роботи та знесення існуючих будівель. Ці дії викликали хвилю мітингів і протестів громади міста. Вже у червні 2012 р. забудовник зробив заяву про готовність до зміни функції та об’ємно-просторового вирішення і почав низку консультацій з експертним середовищем міста.

Очевидно ПП «Маркон» мало свої підстави ігнорувати ситуацію на сусідній з ним ділянці і не вчитися на гіркому досвіді колег. Як видно зконцентрувався на судових процесах. Київська прокуратура, після програшу в листопаді 2012 року у другій судовій інстанції, на своїх позовних вимогах на користь територіальної громади Києва більше не наполягала. Власне 1 жовтня 2012 року у ПП «Маркон» сплив і термін дії дозволу на будівництво. Зрозуміло що необхідно було шукати вихід з ситуації, в який статус status quo обійшовся ПП «Маркон» непросто.

Недовге затишшя на узвозі припинилось у 2016 році. В якості публічно доступної інформації є дані про те, що у квітні 2016 р. між ПП «Маркон» та ТОВ «КАДОРР-КИЇВ» уклали угоду про спільну діяльність і в липні була подана відповідна заява на внесення змін у дозвіл на будівництво, де договір генпідряду на будівництво об’єкту вже заключений між ТОВ «КАДОРР-КИЇВ» та ТОВ «КАДОРР-Україна».

Очевидно реалізація угоди передбачає створення зовсім іншого варіанту нерухомості. На відповідних сайтах нерухомості у грудні 2016 року з’явились пропозиції продажу квартир та апартаментів на 8-му поверсі, будівництво яких за даними ріелтора мало бути завершене у 2018 р.  

Що ж до самого проекту, то будівництво велось із повним ігноруванням зауважень та застережень професійної спільноти висловленої у 2012 р.. Результати видно і сьогодні в тій 3-поверховій недобудові, яка стоїть нині на вул.Фролівській, яка була незаконно захоплена забудовником під будівництво. 

Зруйнована пам’ятка природи Замкова гора та гігантська споруда на її схилі свідчать, що прийняте в супереч вимогам закону рішення про можливість будівництва тут багатоповерхівки – це були свідомі кроки на нищення маленької пішохідної вулиці.

Численні порушення були представлені в документальному вигляді на постіну комісію Київради під час розгляду в січні 2018 р. нашої місцевої ініцативи щодо розторгнення договору оренди з ПП «Маркон». Це акти, приписи, листи-підтвердження від Департаменту земельних ресурсів, Департаменту містобудування та архітектури, Департаменту благоустрою, архітектурно-будівельної інспекції та ін. На цій комісії представник забудовника дав всім зрозуміти, що буде відстоювати свої права у суді. Натомість ми наголошуємо, що будівництво на території пам’ятки містобудування національного значення «Замкова гора – Андріївський узвіз» багатоповерхового готелю заявлених габаритів з місткістю понад 12,5 тис.м2 (для порівняння об’єм вміщає п’ять театрів на Подолі) є грубим порушенням чинних обмежень та низки ратифікова них Україною міжнародних конценцій щодо збереження культурного надбання. При можливих 9м для нового будівництва заплановані 29,5м – це повна відсутність глузду. Саме тому з грудня 2016 до тепер громада міста провела понад десять мирних акцій протесту на вулиці і послідовно виборює права на збереження пам’ятки та безпечне життя на вулиці в судах.

Ще один важливий факт – те що будується зараз на Андріївському узвозі, 14 не відповідає тим проектним рішенням, що лежать в архівах погоджувальних інстанцій. Пересвідчитись легко, принаймні порівнюючи фото та креслення. Якщо Київрада у найближчий період не прийме справедливе для пам’ятки містобудування рішення, то по-перше поб’є всі рейтинги знецінення власного авторитету. По-друге, які ще потрібні факти ДАБК та ДАБІ, Подільському управлінню Національної поліції, МНС щоб зупинити забудовника та притягнути до відповідальності? Габарити об’єкта порушують всі припустимі норми, порушена червона лінія забудови вул. Фролівської, будівництво організовано на захопленій території з понаднормовим баштовим краном, що загрожує безпеці жителів вулиці, дренажна система Замкової гори пошкоджена, призначення об’єкту сумнівне, адже жоден готельний оператор зі світовим ім’ям (скажімо – Mercure) навряд погодиться розвивати бізнес у цьому скандальному об’єкті. Будівництво житла тут і в такий спосіб є неприпустимим.

Отже гучні промови влади про інтеграцію та імплементацію міжнародних засад сталого розвитку, про європейські цінності насправді і в безпосередній практиці не мають реалізації, а бездіяльність та зволікання свідчать про неспроможність вплинути на дії підприємства-орендатора землі в самісінькому центрі, серці Столиці. Щодо судової баталії ПП «Маркон» за свої права на користування застарілими документами, результати цих процесів звісно покаже час.